Videli ste niekedy farby toho čo dýchame, či počujeme?

Je to… zvláštne a zaujímavé. Prvé, čo vidím, keď vybehnem z domu je modrosivá vychádzajúca z výfukov stojacich či idúcich áut. Do toho sa miešajú farby rannej kávy, hnedá, tmavohnedá až po čierny smútok dymu vychádzajúceho z cigarety. Z času načas smradľavá žltá niekoho včerajšej opice. No, keď je človek trpezlivý, vydrží a prekoná niekoľko kilometrov vo svete, kde každý je sebe hrobárom, vo svete kde brať znamená víťaziť, vojde zelenou bránou do sveta úplne odlišného. Sveta, kde radosť z dávania je to jediné, čo má v živote zmysel. Štebot vtákov, šumenie stromov, trilkot slávika a žblnkanie vody zčerenej kačkou, či labuťou. Svet kde aj ten najmenší chrobáčik s nadšením koná svoje poslanie. Svet, ktorý podkladá okvetné lístočky pod bosé nohy pútnika. Svet, ktorý ochraňuje a láska srdce. Oddáva sa Ti celý, celučký. Ak by si len kúsok nechal pre seba, nedal by nič. Nakazí Ťa svojim radostným dávaním. Oddáš sa mu tiež celý, bez výnimky. A tak v šťastí ako jeden celok zotrváte v minúte večnosti.

A… skoro som zabudol na farby. Jasná zelená, sýta zelená, modrá, svetlomodrá, žiarivá modrá, fialová, červená, žiarivá žltá, oranžová, … a zlatá a zlatozelená, zlatomodrá, zlatozlatá … neexistuje na svete dúha, ktorá by mala toľké tisíce farieb šťastia.Rozhrnú sa lístočky kríkov, do rajskej záhrady vstupuje človek. Neprichádza s hlukom, krikom, partiou kamarátov. Je sám, samučký, sporo odetý, opatrne kladie bosé nohy na zem posiatu listami a zbytkami konárikov. Jeho srdce znenazdajky cíti mäkké láskavé objatie celého okolia. Mieša sa v ňom radosť, vďačnosť láska. Jeho tep sa spomaľuje, rovnako ako krok, zastavil. Sadá si, pritiahne kolená k hrudi a vyvracia hlavu dohora k majestátnym korunám stromov. Počúva.


Páči sa? Prosím kontaktujte ma na pavol@sovic.sk Som rád každému mailu, za ktorý sa odmenímĎALŠIE KNIHY

Mať vlastný ostrov v Tichom oceáne? Krásny sen, ktorý sa však môže stať nočnou morou. Závisí len od uhla pohľadu. Jacob sa stal vlastníkom opusteného zdevastovaného ostrova, ktorý kedysi poznal ako raj na Zemi. Rozhodol sa znovuzrodiť prírodu ostrova tak, ako si ju pamätal z mladosti. Avšak ani všetky peniaze sveta nestačia na to, aby dokázali zachrániť to, čo peniaze zničili.

Viac...